14 Ocak 2010 Perşembe

AŞURE


AŞURE
malzemeler:
1/2 kg.aşurelik buğday
1kase nohut
1 Kase fasulye
1 çay bardağı pirinç
1kase kuru üzüm
1 kase kuru kayısı
incir
2 adet elma
8-10 tane karanfil
1kg.(5 su bardağı ) toz şeker
1 çay kaşığı silme tuz


Aşure pişirmek insanlara oldukça zor gelir .Aslında malzemeler hazır olduktan sonra hiç de zor değildir.
Aşure yapılacağı zaman bir gece evvelden yapmamız gereken hazırlıklar vardır.Bunları sırasıyle yaparsak aşure yapmak hiç de zor değildir.Bunun için:

1-1/2 buğday sıcak sularla, avuçlar arasında iyice ovularak tekrar tekrar yıkanır.Aşurenin renginin daha beyaz olması için buğdayların üzerine su konularak kaynatmaya bırakılır.Biraz kaynayınca suyu süzülür tencereye tekrar sıcak su konularak iyice kaynatılır.Ocak söndürülür.Tencerenin kapağı kapalı olarak sabaha kadar buğdayın şişmesi beklenir.Ayrıca tencerenin üzeri yoğurt mayalar gibi örtülürse daha geç soğuyacağından buğdaylar daha iyi şişer .
Ayrıca buğdayı iyice yıkayıp düdüklü tencerede30 dakika pişirip ocağı söndürerek sabaha kadar buğdayın şişmesi beklenebilir.
2-1kase fasulye yıkanır .Derin bir kapta üzerine su doldurularak bir tatlı kaşığı karbonat konulup bekletilir.
3-1 kase nohut yıkanır aynı şekilde tuzlu suda bekletilir.
4-Kuru incirler yıkanır kasede suda biraz bekletilir.yumuşadıktan sonra dörde bölünerek hazırlanır.Aşurenin renginin kara olmaması için pişerken içine atılmaz servis yapılacağı zaman kaselerin içine üçer- dörder parça paylaştırılır.Sıcak aşure incirlerin üzerine dökülür.
5-Bir kase kuru üzüm iyice yıkanıp az suda bekletilir. Böylece üzümler suda yumuşamış oluyor.Ertesi gün aşure pişirilirken suyu ile birlikte ilave edilebilir.
6-Bir su bardağı kadar kuru üzüm de yıkanıp süzgeçte süzülerek kurumaya bırakılır.Bunları üzerini süslemek için kullanacağız.
7-1 kase kuru kayısı iyice yıkanıp bir kısmı üzerini süslemek için üzümlerle birlikte ayrılır. Diğerleri üzümler gibi az suda bekletilir.Bölünerek suyu ile birlikte aşure pişerken tencereye ilave edilir.Aşure pişirileceği gün akşamdan kaynatılıp bekletilen buğday suyunu çekmiştir. Buğdaya iki litre kadar sıcak su dökülür.El blendırı tencerenin içine tutularak biraz çırpılır .Böylece buğdaylar daha çabuk pişecek ve suyu hermelenecektir.

Akşamdan suda bekletilen nohut ve fasulye ayrı ayrı düdüklü tencerede haşlanır.İyice pişirilir.

Aşure çok büyük tencerede pişirilmelidir.
Buğday iyice pişirildikten sonra ayrı ayrı haşlanan fasulye ve nohut ilave edilerek pişirmeye devam edilir.Pirinç ilave edilir. Suda bekletilen üzümler suyu ile birlikte ilave edilir.Suda bekletilen kayısılar da dilimlenerek yine suyu ile bilikte ilave edilir.İki elmanın kabukları soyulur küçük küçük doğranarak ilave edilir..Portakal kabuğu rendelenebilir.
Bir cezvede 8-10 tane karanfil, su konularak kaynatılır .Biraz bekletilir, karanfillerin suyu aşureye katılır.
Aşureye tat vermesi için bir çay kaşığı silme tuz ilave edilir.
Bu arada aşurenin tencerenin dibine tutmaması için sık sık karıştırmak gerekir.Aşure iyice piştikten sonra şekeri ilave edilir.Ocak kısılarak hafif ateşte alttan doğru devamlı karıştırarak tencerenin dibine tutmaması sağlanır.Suyu az olursa ketılda sıcak su ısıtılarak ilave edilir.Aşure pişerken hiçbir zaman soğuk su ilave edilmez.
Aşurenin kıvamını anlamak için pişerken bir kaseye bir kepçe kadar alıp soğutarak kıvamına ve tadına bakabiliriz. Katı olduysa sıcak su ilave edebiliriz.Sulu olduysa bir iki kaşık nişasta veya pirinç ununu su ile açıp tencereye ilave edebiliriz.Pişerken çok sulu gibi gelebiliyor insana ama soğuyunca katılaşıyor.Hele daha sonraki günlere kalırsa daha da katılaşıyor.Çok sulu aşure de iyi olmuyor, çok kayısı da .Orta bir kıvamı bulmalı.
Aşure suyunu çekip tam kıvamına gelince ateşten alınır.Servis tabakları hazırlanır.İncirler tabakların içine paylaştırılır.Aşure sıcak sıcak tabaklara boşaltılır.Soğumaya bırakılır.
Soğuyan aşurelerin üzerine tarçın serpilir.Kuru üzüm,kayısı parçaları,kuru incir parçaları,fındık,ceviz ,badem v.s ve nar taneleri ile istenildiği şekilde süslenir.

AFİYET OLSUNWindows Live Hotmail: Arkadaşlarınız Facebook'taki güncellemelerinizi doğrudan Hotmail®'den görür.

1 yorum:

  1. Hamiyet Teyzecim,

    Aşure fotoğrafı harika görünüyor. Ellerine sağlık...

    YanıtlaSil